Erdogan želi da ukloni ovog čoveka: Pred njim drhti, a sada je haos potpuno eskalirao! Žestoko nasilje u Istanbulu!
Ekrem Imamoglu, Foto: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

tenzije proključale!

Erdogan želi da ukloni ovog čoveka: Pred njim drhti, a sada je haos potpuno eskalirao! Žestoko nasilje u Istanbulu!

Imamoglu je prvi put izabran za gradonačelnika Istanbula u martu 2019. godine što je predstavljalo istorijski udarac Erdoganovoj partiji koja je kontrolisala Istanbul četvrt veka

Objavljeno:

Turska policija upotrebila je danas silu kako bi rasterala grupu demonstranata koji su se okupili ispred suda u Istanbulu da bi podržali gradonačelnika Ekrema Imamoglua, koji je svedočio u dve nove istrage protiv njega.

Imamoglu je mogući budući lider glavne opozicione turske Republikanske narodne partije (CHP) i do sada najozbiljniji rival predsedniku Redžepu Tajipu Erdoganu.

Imamoglu je danas dva sata svedočio pred tužiocima u vezi sa izjavama koje je dao o glavnom tužiocu i veštaku. Kritičari tvrde da su istrage deo nastojanja da se Imamoglu ukloni iz politike.

Policija je sprečila autobus CHP da priđe zgradi suda, te je izbio sukob demonstranata i policije koja je odgovorila suzavcem. Nije poznato da li je bilo hapšenja. Imamoglu je na drugom mestu održao govor pred pristalicama s krova autobusa.

Ekrem Imamoglu
Ekrem Imamoglufoto: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

- Današnje pitanje je pitanje traženja prava i pravde. Nažalost, današnje pitanje potiče od zavere koja se sprema protiv Istanbula - rekao je on.

On je već osuđen zbog vređanja članova Vrhovnog izbornog veća Turske i preti mu zabrana bavljenja politikom ako tu presudu iz 2022. godine potvrdi viši sud. Sudi mu se i po optužbama da je umešan u navodno nameštanje ponuda na tenderu iz 2015. godine.

Imamoglu je prvi put izabran za gradonačelnika Istanbula u martu 2019. godine što je predstavljalo istorijski udarac Erdoganovoj partiji koja je kontrolisala Istanbul četvrt veka.

Vladajuća stranka je tada tražila da se ponište rezultati gradskih izbora navodeći nepravilnosti. Izbori su zato ponovljeni nekoliko meseci kasnije, a Imamoglu je opet pobedio i prošle godine je ponovo izabran za gradonačelnika najvećeg grada Turske.

Bonus video:

Error in getting video.

15:48

PODNEVNI DNEVNIK 31.01.2025.

(Espreso/Beta/V.Š)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.